Jak jeść z protezą zębową? Poznaj kilka wskazówek!

jak jeść z protezą zębową

Wcześniej czy później może zdarzyć się, że i nam konieczna będzie proteza górna bez podniebienia. Dzięki niej znów zyskamy zęby i nie będziemy czuli się skrępowani swoim wyglądem. Jednak wtedy pojawia się przeważnie pytanie: jak jeść z protezą zębową. Dziś na nie odpowiemy.

Proteza górna bez podniebienia, czyli nowe zęby

Taka proteza górna bez podniebienia [https://dentinfo.pl/proteza-gorna-bez-podniebienia/] niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można znów bez krępacji się uśmiechać, nie ma się problemów z jedzeniem, a dodatkowo nowe zęby nadają młodszego wyglądu.

Wiele osób jednak zastanawia się, jak jeść z protezą zębową. Początkowo może to się wydawać szczególnie trudne. Ciało obce w ustach może utrudniać zarówno mówienie, jak i jedzenie. Dlatego warto jak najszybciej przezwyciężyć w sobie to uczucie. Najbardziej pomaga w tym noszenie protezy przez cały czas. Dzięki temu można szybciej się przyzwyczaić do zmiany.

Najważniejsze jest to, by się nie przejmować. Wiele osób już musiało się mierzyć z tym problemem i poradziło sobie. Dlaczego zatem my nie mielibyśmy dać rady?

Proteza górna bez podniebienia przez pierwszy miesiąc

Pierwszy dzień przeważnie jest najtrudniejszy. Proteza górna bez podniebienia wydaje nam się czymś nienaturalnym w ustach, obawiamy się mówić i zastanawiamy, jak jeść z protezą zębową. Warto w tym czasie zrezygnować z gryzienia twardszych potraw na rzecz miękkich.

Przez kolejne dwa tygodnie jama ustna przyzwyczaja się powoli do protezy. Może jednak dojść do wystąpienia większej ilości śliny oraz odcisków, które warto przepłukiwać osoloną wodą lub smarować żelem kojąco-regenerującym.

Następne tygodnie do dalszy etap przyzwyczajania się, ćwiczenia jedzenia i mówienia z proteza w ustach. Jama ustna już oswoiła się z ciałem obcym, więc odciski oraz ślinotok powinny być zdecydowanie mniejsze. W tym czasie można także wypróbować środek mocujący.

Po miesiącu noszenia protezy przeważnie już przestajemy zwracać na nią uwagę i traktujemy ją, jakby była częścią nas. Jednakże nie można zapominać o regularnym odwiedzaniu dentysty.

Przeczytaj:  E-zwolnienie, a problemy żołądkowe

Jak jeść z protezą zębową – kilka cennych wskazówek

Niejedna osoba przed nami obawiała się tego, jak jeść z protezą zębową. Czy rzeczywiście „trzecie zęby” pozwolą na normalne funkcjonowanie, jedzenie, czy może konieczne będzie rezygnowanie z wszelkich smakowych przyjemności?

Wszystko zależy. Proteza górna bez podniebienia może być bowiem wykonana z różnego rodzaju materiału oraz nie musi być całkowita, lecz tylko częściowa. To wszystko wpływa na komfort korzystania z jej i czas, który potrzebujemy do przyzwyczajenia się.

Na początku noszenia można rzeczywiście odczuwać pewien dyskomfort. I to nie tylko w kwestii tego, że w jamie ustnej pojawiło się ciało obce. Poza tym mogą zmienić się doznania smakowe, bo nerwy smakowe podniebienia w niektórych przypadkach są nieco przykryte. Jednak zmysł smaku dosyć szybko przyzwyczaja się do nowych sytuacji i wszystko powinno smakować równie dobrze jak wcześniej.

A oto najważniejsze wskazówki, gdy chodzi o to, jak jeść z protezą zębową:

  • Do gryzienia najlepiej używać kłów i zębów trzonowych
  • Dobrze jest unikać na początku jedzenia tzw. „wyrywaczy plomb”, czyli bułek, jabłek itp.
  • Zaleca się jedzenie miękkich potraw, które łatwo pogryźć. Dzięki temu nie będziemy podrażniać śluzówki w ustach
  • Warto unikać potraw, które są zbyt zimne, zbyt gorące lub zbyt mocno doprawione
  • Regularne czyszczenie protezy jest naprawdę ważne, gdyż dzięki temu można uniknąć odcisków i podrażnień
  • Należy równomiernie obciążać szczękę podczas przeżuwania pokarmów. Dzięki temu proteza będzie równomiernie dociskana i nie będzie się zsuwać.
  • Resztki jedzenie często mogą wchodzić pod protezę i prowadzić do podrażnień. Dlatego na początku przygody z protezą należy unikać twardych składników, jak surowe warzywa, orzechy i ziarna
  • Trzeba też uważać podczas jedzenie gorących napojów i potraw. Jeśli proteza jest z podniebieniem, to początkowo możemy nie odczuwać temperaturę potraw i dopiero w gardle przekonamy się, że były za gorące dla nas.
Podobne:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *