E-zwolnienie, a problemy żołądkowe

e-zwolnienie a problemy zoladkowe

Problemy żołądkowe mogą pojawić się niezależnie od wieku i płci osoby. Niekiedy objawy są bardzo uciążliwe, w związku z czym skutecznie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. W takich sytuacjach bardzo ciężko jest zadbać o swoje podstawowe potrzeby, nie wspominając nawet o wstaniu do biura i efektywnej pracy. Poniższy artykuł pomoże zapoznać się z pojęciem e-zwolnienia w przypadku problemów żołądkowych – część ta jest zasługą autora portalu psiacometa.pl.

Czym są e-zwolnienia? 

E-zwolnienie to inaczej zwolnienie chorobowe z pracy wystawiane przez lekarza w formie elektronicznej. Dzięki temu nie ma konieczności papierowego potwierdzania nieobecności w firmie. Tak jak w przypadku tradycyjnych zwolnień, również elektroniczne może zostać wystawione na 3 dni wstecz od momentu kontaktu z lekarzem. Jeśli nie mamy kontaktu do opieki lokalnej, w Internecie wiele firm medycznych oferuje e-zwolnienia 24h, które zgłaszać możemy każdego dnia. Jest to jednak płatna wizyta, która najczęściej nie przekracza 100 zł w przypadku połączenia z lekarzem pierwszego kontaktu . 

Jak otrzymać e-zwolnienie na choroby żołądkowe?

Niezdolność do pracy potwierdzona przez lekarza uprawnia do nieobecności w pracy. Nie zawsze jednak lekarz w oparciu o przedstawione objawy może wystawić zwolnienie. Nasuwa się więc pytanie, co powiedzieć lekarzowi, żeby dostać L4 na tydzień?

Przede wszystkim, objawy związane z problemami żołądkowymi powinny być na tyle silne, by wykluczały możliwość swobodnego funkcjonowania. W przypadku grypy żołądkowej może być ciężko samodzielnie udać się do pobliskiej przychodni, dlatego w pełni uzasadniony będzie telefoniczny kontakt z lekarzem. 

Problemy żołądkowe przebiegają każdorazowo w unikalny sposób, są natomiast podstawowe kryteria wyróżniające stan chorobowy. Należą do nich:

  • mdłości i towarzyszące im wymioty
  • bóle głowy, gorączka z dreszczami 
  • bóle brzucha, które uniemożliwiają wstanie z łóżka 
  • biegunka o krwawym lub śluzowatym charakterze
  • brak apetytu
  • ogólne osłabienie apetytu
Przeczytaj:  Co jeść, żeby zachować białe zęby?

Dobrze wiedzieć, że powyższe objawy występują w różnych połączeniach, ale nie muszą. Dlatego nie warto dla pewności uzyskania L4 przedstawiać lekarzowi nieprawdziwej sytuacji, by nie podejrzewał o chęci otrzymania zwolnienia bez żadnych podstaw. Internista może wystawić L4 nawet w przypadku osłabienia organizmu, a im wcześniej zgłosimy problem, tym będzie bardziej prawdopodobne, że otrzymamy zwolnienie.

Czy można otrzymać L4 na dłużej niż tydzień?

Nasilone objawy mogą trwać przez kilka dni, natomiast istnieje ryzyko, że osoba z grypą żołądkową będzie zarażać jeszcze przez jakiś okres. Dlatego, w zależności od objawów i rodzaju choroby, lekarz może zdecydować się na wystawienie zwolnienia na 10 dni lub dłużej. 

Jeśli nasze objawy wskazują na większą możliwość zarażenia, o wiele bardziej prawdopodobne będzie dłuższe L4. Do takich objawów mogą należeć: wymioty, biegunka, gorączka. Warto pamiętać, że nawet jeśli otrzymamy zwolnienie na kilka dni, a pod koniec tego okresu wystąpią kolejne niepożądane objawy lub nadal nie będziemy w pełni sił, możemy ponownie skontaktować się z lekarzem i otrzymamy przedłużenie zwolnienia. 

Najlepiej jednak przedstawić lekarzowi sytuację taką, jaka jest w rzeczywistości. Dzięki temu możemy uzyskać prawidłowe porady dotyczące leczenia oraz nie powinno być kłopotu przy wystawieniu zwolnienia nawet przy lżejszych objawach. Jeśli będziemy niezadowoleni z decyzji lekarza, możemy umówić się do innego specjalisty, który wesprze nas w chorobie i wystawi L4 pozwalające na pełne wykurowanie. 

Podobne:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *